הנך נמצא כאן:
More Website Templates at TemplateMonster.com!

הבמאים הגדולים

מרטין סקורסזה. צילום: ויקיפדיה

מרטין סקורסזה, ויקיפדיה

מרטין סקורסזה

באנגלית: Martin Marcantonio Luciano Scorsese

עבור רבים, מרטין סקורסזה הוא הבמאי הטוב ביותר בהיסטוריה. אדם אשר עבור המון בילדותו, מה שהשפיע מן הסתם גם על ימיו הבוגרים ובעיקר על ההיסטוריה הקולנועית שלו. הבמאי הזה היא פעיל מאוד במאה ה-20 ולקראת סופה מעט הפסיק מפועלו. בשנים האחרונות הוא חזר שוב, לשמחת כולם, אל מרכז הבמה.

סקורסזה נולד וגלד בשכונה שנקראת 'איטליה הקטנה' בניו יורק, אזור לא מהמשובחים בעיר (וזה בלשון המעטה), לזוג הורים שהיגרו מאיטליה. באזור הזה הכנופיות והמאפיה היו השולטות, ולכן יריות ומקרי פשע היו חלק משגרת יומו. בהמשך, כשהחל לעסוק בבימוי, הסרטים הגדולים של סקורסזה עסקו בדיוק בנושא זה - החיים בשכונות הפשע של העיר.

איתן וג'אל כהן. צילום: ויקיפדיה

איתן וג'אל כהן, ויקיפדיה

איתן וג'אל כהן

באנגלית: Coen Brothers

שני אחים יהודים אמריקנים, אשר נולדו במיניאפוליס, מינסוטה. ההפרש ביניהם הוא שלוש שנים - ג'ואל נולד ב-1954 ואיתן ב-1957. דווקא איתן הוא זה שהחל לעסוק בקולנוע ובתעשייה הקולנועית בתור עוזר הפקה, ובאותו זמן החל לכתוב תסריטים שונים. עם הזמן הצטרף אליו גם האח ג'ואל.

צמד האחים, אשר ידועים בקולנוע בשם 'האחים כהן', מקפידים מאז 1984 להוציא סרט לקולנוע כמעט מידי שנתיים. לעיתים, הם מופיעים בקרדיטים תחת השם רודריק ג'יינס. שני האחים מוערכים מאוד בתעשייה, בעיקר משום שהם אחראים כמעט לכל שלבי יצירת הסרט, כולל הכתיבה, ההפקה, העריכה והבימוי כמובן.

דיוויד לינץ'. צילום: ויקיפדיה

דיוויד לינץ', ויקיפדיה

דיוויד לינץ'

באנגלית: David Lynch

אפשר בהחלט לומר שלינץ' הוא אחד מהבמאים הלא שגרתיים ביותר בהוליווד. במאי אשר לא מפחד להציב את גיבורי הסרטים שלו במצבים משונים ומוזרים - מה שהביא לו כמובן הרבה מאוד מעריצים ואנשים אשר התאהבו דווקא בסגנון המיוחד והשונה שלו.

אי אפשר לומר שהסרטים של לינץ' הם שוברי קופות בצורה בלתי רגילה, אך לכל אחד מהם יש השפעה על הצופים והסביבה. הוא זכה בעבר פעמיים באוסקר הצרפתי וגם בדקל הזהב - הפרס על הסרט הטוב ביותר בפסטיבל קאן הצרפתי הנחשב. מלבד היצירות הקולנועיות, לינץ' עוסק גם בהפקה לטלוויזיה.

סטיבן סודרברג. צילום: ויקיפדיה

סטיבן סודרברג, ויקיפדיה

סטיבן סודרברג

באנגלית: Steven Andrew Soderbergh

זהו לא רק במאי על, אלא גם מפיק ותסריטאי מחונן, שאין רבים כמותו בהוליווד. כמו בכל סיפור הוליוודי מרגש - אך במקרה הזה, אמיתי - סודרברג החל ליצור סרטים עוד כשהיה נער, ולמד מגיל צעיר אנימציה לסרטים. העיסוק המוקדם בתחום הביא אותו להיות הבמאי הצעיר ביותר שזוכה בפסטיבל קאן, כשהוא רק בן 26.

סודרברג נודע בזכות מספר סרטים מצליחים מאוד בהיסטוריה, כולל כמה שוברי קופות - אך כולם סרטים מתוחכמים ומיוחדים. סודרברג נוהג לשתף פעולה עם ג'ורג' קלוני, איתו אף הקים חברת הפקה שנסגרה לאחר כמה שנים. מעריציו עצרו את נשימתם ב-2011, כאשר הכריז על הפסקה מהמקצוע - אך לאחר מכן הסביר כי מדובר בסך הכל בפסק זמן.

טרנס מאליק. צילום: ויקיפדיה

טרנס מאליק, ויקיפדיה

טרנס מאליק

באנגלית: Terrence Malick

הייחודיות של מאליק באה בעיקר בתהליך יצירת הסרט - לרוב לא ניתן לדעת כמעט דבר על הסרט הממשמש ובא, ממש עד להשקת הקמפיין לקידומו ויציאתו לאקרנים. כמובן שעניין זה יוצר אווירה אפופת מסתורין סביב הבמאי, מה שמגדיל פי כמה את העניין בו.

מלבד זאת, מאליק הוא במאי ייחודי משום הטכניקות בהן או משתמש בסרטיו - צילומי נוף, סצנות ארוכות במיוחד וקולות קריינות (מה שנקרא גם Voice Over). המפתיע הוא שלמרות שמו הנודע, מאליק עובד בימים אלו על סרטו השישי בלבד בכל הקריירה.