הנך נמצא כאן:
More Website Templates at TemplateMonster.com!

סרטי בורקס - שכולם חייבים לראות

סרטי בורקס משתייכים לז'אנר קולנועי ישראלי שהיה נפוץ בשנות ה-60 דרך שנות ה-70 ועד אמצע שנות ה-80 במדינה, ומאז חלקם הגדול הפכו לסרטי קאלט ישראליים. הסרטים הכילו בדרך כלל סצנות מתחלפות של דרמה וקטעים קומיים, אשר חלקם הפכו לנכסי צאן ברזל של החברה הישראלית עד היום, ולרוב כיכבו בהם מספר דמויות שנבנו על סמך סטראוטיפים של ישראלים ממוצא עדתי שונה. כמעט תמיד בא לידי ביטוי בסרטי הבורקס עימות או קונפליקט בין דמות מזרחית המשתייכת לקהילה או משפחה שנתפסה כלא מתורבתת, לבין דמות אשכנזית שהוצגה כמבוססת ומודרנית. לרוב הקונפליקט מסתיים בחתונה בין האנשים מהעדות השונות, ובסוף טוב בו הדמויות מאושרות ממצבן.

בורקס גבניה או תפו"א?

השם המפורסם שהוצמד לסרטי הבורקס ניתן להם על ידי מי שביים חלק ניכר מהם, הבמאי בועז דוידזון, שסיפר כי תפס את הבורקס כמאכל שמגדיר את הישראליות, וכי בדמיונו כפי שבאיטליה היו נוהגים לקרין "מערבוני ספגטי", ישראל הזדקקה לסרטי הבורקס שיגדירו אותה. עוד הוסיף דוידזון כי הבורקס עבורו מסמן טעם טוב וחום, כפי שהוא תופס את הסרטים בז'אנר, וזאת בניגוד לדימוי הלא חיובי שקיבל השם של הז'אנר, סרטי בורקס, על ידי מבקריו בקולנוע הישראלי.

כך או אחרת, בדומה לבורקס הפך הסגנון הקולנועי לכזה שמזוהה עם סרטים ישראליים של שבת בבוקר, וקיבל כאמור מעמד מיוחד בהיסטוריה הקולנועית של ישראל.

אלו סרטי בורקס הינם בגדר חובה לצפייה?

קשה להצליח להמליץ רק על כמה בודדים, אך אם היינו חייבים לבחור היינו עושים זאת כך:

  1. סאלח שבתי

הסרט נחשב לסרט הבורקס הראשון ובוים על ידי אפרים קישון. בסרט ניתן לראות בדיוק את המוטיבים שנזכרו קודם, בהם יהודי ממוצא מזרחי מצטייר כבור וכלא מודרני לעומת היהודיים האשכנזים שמצטיירים (או לפחות תופסים עצמם) כנאורים ומתקדמים. הסרט נחשב לקאלט ישראלי אמיתי, ומקור השם שלו הוא עיוות של המילים "סליחה שבאתי", כביקורת על אופן קליטת העולים מארצות המזרח בישראל.

  1. צ'ארלי וחצי

אחד הסרטים המוכרים ביותר בישראל, ממנו ניתן לראות עד היום ציטוטים בתקשורת וברחוב הישראלי: "כמה? כמה שיש."; ו-"מה רוצה התולעת? מחפשת חכה" הן רק שתי דוגמאות מתוך מגוון רחב. בסרט משחק יהודה ברקן את צ'ארלי, שוב המזרחי שמוצג כפרימיטיבי, מתאהב בגילה, האשכנזייה בת הטובים, ואת מסעם יחד עד לזוגיות המוצלחת והסוף הטוב.

  1. חגיגה בסנוקר

סרט בורקס נוסף שהפך לסרט חובה. מציג זוג נוכלים שאותם מגלמים יהודה ברקן וזאב רווח, שיחד מפעילים בית קפה ומשכנעים עוברים ושבים לשחק בשולחן הסנוקר שמוצע במקום על סכומי כסף גבוהים. זאת עד שמגיע שחקן שמצליח להפתיע גם אותם.

לסיכום

סרטי הבורקס הגדירו בתקופתם את יחסי המזרח – אשכנז תוך ניתוח ביקורתי והומוריסטי גם יחד. לאלו מכם שרוצים לשמוע על כך עוד, מומלץ מאוד לפנות ולתאם הרצאה מרתקת עליהם.